Dans onun her şeyi

Ülkemizde son dönemlerde, yaptığı danslarla beğeni kazanan başarılı dansçı Tuğçe Doygunel kısa zamanda adından söz ettiren dansçıların başında geldi.

Profesyonel anlamda dans etmeye yedi yıl önce başlayan. Üniversite eğitimimi İskoçya’da Ballet West Scotland isimli profesyonel dansçı ve eğitmenler yetiştiren prestijli bir okulda tamamladı. Eğitimim süresince okulumun profesyonel dans topluluğunda dans etme, İskoçya turnelerine çıkma ve Paris Disneyland ve Londra’da Royal Opera House’ta performanslar sergileme fırsatı oldu.

Özellikle bu turneler ve performansların profesyonel hayatımda tecrübe edinip, gelişme sağlamama çok büyük etkisi olduğunu söylüyor.

Sence ülkemizde bu mesleğe değer verirler mi?
Ülkemizde sanata ve sanatçıya verilen değer ve sunulan imkanlarin tabi ki daha fazla olmasını dilerdim. Fakat burada dans konusunda toplumumuza hak vermiyor değilim, neden diye soracak olursanız hiçbir şekilde yeterli eğitimi, tecrübesi, teknik bilgisi olmayan kişiler kısacık bir kursa katıldıktan sonra dansı kendilerine meslek edinmeye çalışıp farklı bir izlenim yaratıyorlar malesef. Bununla kalmayıp eğitim vermeye çalişanlar da var ki bu çok daha büyük bir tehlike çünkü doğru şekilde çalışılmadığı sürece insanlarda çok ciddi hayat boyu izlerini taşıyacakları sakatlıklara yol açılabiliyor. Ben taşıdığın ünvanın her zaman hak edilmesi gerektiğine inanarak yaşayan birisiyim. Tabi ki ülkemizde benim gibi eğitimli, tecrübeli, bilgili dansçı ve dans eğitmenlerimiz de var. Onlara olan desteğim ve saygım sonsuz. Biz görevini doğru şekilde yerine getiren kişiler var oldukça toplumumuzun vizyonunun genişleyip, yanlışı ve doğruyu ayırt etmeye başlayacaklarına inanıyorum.

Peki hangi dansları ediyorsun?
-Klasik bale,
Contemporary (çağdaş/modern dans),
-Jazz -içerisinde farklı dans türlerinin etkilerini barındıran, onlardan esinlenerek hemen hemen her şarkıya uyarlanabilen günümüzde pop şarkılarla yapılan dans türüdür. Kendi içerisinde farklı türleri vardır; lyrical jazz, hiphop jazz, commercial jazz, modern jazz… gibi.
-Latin Dansları
-Tap
Aynı zamanda eğitimlerini de veriyorum.

Bu işin zorlukları nelerdir?
Dans bir disiplin işidir. Çok çalişma, çaba, özveri, sabır ve fedakarlik gerektiren bir sanat dalı ve spordur. Yüksek anlamda sorumluluklarımız vardır; hem kendimize, vücudumuza hem de karşımızdaki insanlara, öğrencilerimize karşı. Hem fiziksel hem de zihinsel anlamda güçlü olmayı gerektirir. Bizim işimiz vücudumuzla olduğu için ona her zaman iyi bakmak zorundayız. Her zaman fit ve formda olmak, ne yiyip ne ictiğimizin bilincinde olmak, uyku saatlerimize dikkat etmek lazim. Profesyonel bir dansçı her gün kendi çalışmasını yapmalıdır. Çalışma saatlerimiz genel olarak normal işlerde çalışan insanlardan farklı olarak hem gün içerisinde hem de iş ve okul çıkış saatlerinden sonra yoğunlaşıp bazen gece geç saatlere kadar sürebiliyor. Vücudumuza fazla yüklenip zorladığımız zamanlarda profesyonel bir dansçının hayatında bazı küçük sakatlıklar meydana gelebiliyor, bu küçük sakatlıklar bir süreliğine de olsa performans gücümüzü düşürebiliyor. Bunlar gibi zorluklar olduğunu söyleyebilirim fakat ben mesleğimi severek ve kabullenerek yaptığım için bunlara zorluklar değil farklılıklar demeyi tercih ediyorum.

Peki hayallerin nelerdir?
Benim hayalim ülkemizdeki sanat anlayışının gelişmesi, sanata verilen değerin, ilginin artmasi icin bilinçli nesiller yetiştirilmesi. Bu söyleyeceklerim biraz büyük hayaller belki ama kendini sanata adamış ve adayacak olan insanların tek seçeneğinin yurtdışına kaçmak olmaması için ülkemizde aktif olan donanımlı sanat merkezlerinin açılması, devlete bağlı olan dans topluluklarının açılmasını çok isterdim. Tabi ki kendi kişisel hayallerimin arasında her zaman kendimi daha fazla geliştirip, bilgi ve tecrübelerime yenilerini ekleyip ülkemizde güzel farklar yaratmak var. Cevabımı çok sevdiğim bir söz ile sonlandırmak istiyorum; ” Dans bütün sanatların anasıdır. Müzik ve şiir zaman içinde yaşar; resim ve arkeoloji boşlukta; ama dans aynı zamanda hem boşlukta hem de zaman içinde yaşar.” – Curt Sachs (Alman müzikolojist)

Orhan İSMAİLOĞLU / Kıbrıs Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir