Dünya bilim adamları listesine girdi

DAÜ de bilim ve akademik hayatını 25 yıldır sürdüren Kıbrıslı Türk Fizik Profesörü Mustafa Halilsoy bağımsız bir kuruluş olan Researchgate’in yaptığı değerlendirme ile Amerika’nın ve Avrupa’nın sayğı değer dergilerinde yayınladığı 100’ü aşkın makale sayesinde RG 38.11 puani toplayıp, Kıbrıs gibi küçük bir adada Dünya listelerine girerek hem DAÜ’ye hem de ülkeye artı puan kazandırıyor.

Mustafa Halilsoy, 1949 yılında Baf’ın Esentepe köyünde dünyaya gelmiştir. Limasol’daki 19 Mayıs TMK’yı bitirdikten sonra ODTÜ Fizik bölümüne kabul alıp burayı çok iyi bir dereceyle 1973 senesinde 3.5 yılda bitirmiştir, ve yine ODTÜ Fizikte yüksek lisansını yapıp burayı da 1.5 senede bitirip hemen doktoraya başlamıştır. Doktora hocası Amerikanın en prestijli okulu olan Princeton üniversitesinde de çalışmış olan ünlü Türk Fizikçi Yavuz Nutkuydu. ODTÜ’de Yavuz Nutku’dan başka Cahit Arf, Feza Gürsey, Erdal İnönü gibi Türk biliminin öncülerinden dersler almış ve bilgi temelini çok sağlam zeminlerde kurmuştur. ODTÜ yıllarında üstün matematik öngörüsü ile nonlinear differansiyel denklemleri analitik olarak elle çözen hoca diye ün salmıştır. Doktora eğitimi sonrasında 1 yıllığına eğitimini almış olduğu Kennedy bursu ile Amerikadaki Texas Uni. ,Austin’de Dünyaca ünlü Karadeliklerin ve Nobel ödüllü Fizikçilerin(R.Feynamnn, Everett gibi) de hocası olan fizikçi John Wheeler ile beraber yapmıştır. Daha sonra ODTUye geri dönüp öğretim görevlisi olarak 1981’e kadar burda Yardımcı Doçent Dr. olarak çalışmıştır. 1981-1990 yıllarında ekonomik zorluklar ve Türkiyenin içinde bulunduğu siyasi zorluklar nedeniyle, çalışma hayatını Arabistan’daki Kral Abdulaziz Üniversitesinde sürdürdü. Daha sonraki yıllarda bunu hayatının en büyük hatası olarak dile getirecektir, çünkü Texas Uni.den sonra Yavuz Nutku hocayla beraber Princetona gitme şansını elinin tersiyle geri çevirip ODTUye ve sonra Arabistana gitmeyi tercih etmiştir. 1990 yılında memleketi Kıbrıs’a dönerek halen daha çalışmakta olduğu Doğu Akdeniz Üniversitesinde, öğrenciler yetiştirmeye , öğretim ve araştırma yapmaya devam etmektedir.
Halilsoy Genel Görelilik konusunda çalışan en ünlü Türk Fizikçiler arasında yer alır. Çeşitli dergilerde çok sayıda makalesi bulunmaktadır. En önemli çalışmalarından biri hocası Yavuz Nutku ile 1977 yılında genel goreliligin tam olarak cozumleri uzerine yapmış oldukları makaledir.

Not: 1980 de Soyadı kanunu çıkana kadar soyadı HALIL (baba adı) idi.Daha sonra HALILSOY soyadını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir