Facebook magazincileri

Şu sosyal medya çıktı çıkalı basında şu oluşum olmaya başladı: Facebook profilinden fotoğraf al altına üç beş yazı koy, gazetelerin orta sayfalarında yer ayır, topluma servis et… Sonra magazinciyim, haberciyim de kendine… Bu ne ya?

Hadi geçtik bir kere yapılır bu ama, aylardır yıllardır aynı 5-10 fotoğrafın üzerine cümleler değiştirilip konması da nedir? Sıkıldım artık orta sayfalara bakmaktan. Hiçbir şey yok, ne kalite var ne haber niteliği içeren şeyler…

Ülkemizde mankenliği (ben model diyorum) zevk, eğlence ve hobi için yapan modellerimiz yine ülkemizin güzide fotoğrafçılarına fotoğraflar çektiriyor, ya da magazincilerimiz özel çekimler gerçekleştiriyor sonra modellerimiz bunları Sosyal Medya organıyla servis ediyor… Bundan doğal bir şey yok, bugün hemen hemen herkes bunu yapıyor zaten… Ama yine ülkemizin saygı değer başarılı masa ve eğlence mekanı magazincileri onları sayfalardan alıp gazetelerin sütunlarını doldurmaya çalışıyorlar. ‘Başarılı magazinci’ damgası almak bu kadar basit mi acaba?

Acaba diyorum kendime haber niteliği içerdiği için mi bu haberi yapıyorlar yoksa modellere yaranmak için mi? İyi hoş yapıyorsunuz, mübarek abartmayın haftada 3-4 kez koymaya siz sıkılmıyor musunuz? Okuyucuyu düşünün birde. Siz birilerine yaranmak için okuyucuyla dalga geçiyorsunuz resmen!

Tabi bu durum karşısında modellerimizin havasından geçilmiyor. Kimseyi tanımıyorlar, sanki dünyaca ünlü top model oluveriyorlar… Hatta ve hatta yeri geliyor bazen zamanında kendini orta sayfalarda sergileyen magazinci arkadaşını bile tanımaz oluyorlar.

Zamanında haftalarca bir fotoğrafın altına saçma sapan 3-5 satır haberi yapan magazinciler, bu sefer bu hava satan modellerimizle uğraşamaya çalışıyorlar… Bu modellerimiz hakkındaki yazıyı ilerleyen haftalarda daha detaylı kaleme alacağım zaten. Şimdilik bir fragman (tanıtım) tadında yazmış bulundum.

Madem magazincisin biraz araştır, biraz yenilikçi ve yaratıcı ol. Dünyada örnekleri var mı? Ya düşünün model magazinciye küsüyor, özür dilemek yerine orta sayfada ufak bir saçmalık yayınlıyor model hakkında… Ya da düşünün modelin cep telefonuna güzel sözler söylemeden önce magazin sayfasında ufak bir haber sonra, “Nasıldı haber canım, beğendin mi? Ben seni zaten çok beğeniyorum bu akşam yemeğe çıkalım mı?”

Ya bırakın ya konuşturmayın beni artık, saçmalıklardan sıkıldım. Kalite biraz lütfen…

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.