Çatlaklar için doğal çözümler

Hamilelik, ergenlik, kilo alıp-verme gibi cildin hızla esnediği dönemlerde sıkça görülen çatlaklardan kurtulmak için bitkisel tedavileri deneyebilirsiniz. İşte çatlakları önlemek ve tedavi etmek için en etkili bitkisel çözümler…

Deri çatlakları en çok bacak, kalça ve göğüslerde ortaya çıkıyor. Bu izler hızlı ve büyük kilo değişikliklerinde ve hamilelikte cildin esnemesi nedeniyle oluşuyor. Çatlak giderici ve önleyici kremlerin yanı sıra eve yapabileceğiniz çok etkili tedaviler de çatlak izlerini yok etmenizi ya da en azından daha az görünmelerini sağlayabilir. İşte çatlaklar için evde hazırlayabileceğiniz bitkisel çözümler…

Kuşburnu tohumu ve tatlı badem yağı
Kuşburnu tohumu ve tatlı badem yağı cildi nemlendirir, bu nedenle çatlak izleri olan cildin yenilenmesinde özel bir yere sahiptir. İki ürünü karıştırarak, her gün duştan sonra uygulayabilirsiniz.

Atkuyruğu
Sağlığa birçok faydası olan atkuyruğu bitkisinin bileşenlerinde bulunan silikon, cilt için doğal bir yenileyici ve çatlak izlerinde de çok etkili. Bir litre %40 alkol içinde 100 gram atkuyruğu bitkisini en az bir ay süreyle bekletin. Daha sonra karışıma 8-10 damla limon suyu ekleyin ve yarım litre suyla seyreltin. Bu karışımı çatlak cilt bölgesine yuvarlak hareketlerle günde iki kere masaj yaparak uygulayın.

Havuç merhemi
Yapmanız gereken ilk şey havucu yumuşayana kadar buharda pişirmek. Ardından püre haline getirip çatlamış bölgeye uygulayın. Yarım saat boyunca bekletin. Soğuk suyla durulayın. Çünkü sıcak su çatlamış cilde daha fazla zarar verebilir.

Çatlakları yok eden mucizevi merhem
Eğer vücudunuzun bazı bölgelerinde beyaz renkli çatlaklarınız varsa, bu yöntem tam sizin için. 5 adet pancarın ve 5 adet şeftalinin kabuklarını ve havucun kalbini alın. Hepsini blender’dan geçirin ve karışımı çatlak bölgelere uygulayın.

Çatlakları gideren doğal avokadolu kremler
Cildinizi nemli tutmak için doğal kremler çok önemli. Kremler çatlakları gidermeye yardımcı olabilir, burada en önemli nokta kremleri düzenli kullanmaktır. Böylece cildiniz her zaman nemli ve elastik olur; çatlaklarınız yeniden görünür hale gelmez.

Aloe vera ve avokado kremi
Aloe vera ve avokado karışımı çok güçlü bir yenileyicidir ve çatlakların giderilmesine yardım eder. Yarım avokadoyu, bir aloe vera yaprağını ve bir çay kaşığı zeytinyağını blender’da bir macun elde edene kadar karıştırın. Sorunlu bölgeye bu karışımı dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın.

Avokado, yulaf ve tatlı badem yağı kremi
Bir önceki tarifde bulunan aloe verayı 2 kaşık yulafla, zeytinyağını ise tatlı badem yağıyla değiştiriyorsunuz. Bunu elinizle de karıştırabilirsiniz. Aynı şekilde uygulayın, bekletin ama bu kez ılık suyla durulayın.

Avokado, bal ve limon kremi
Önceki iki kremde yaptığınız gibi tüm malzemeleri blender’da ya da elle karıştırın. Karışımın yumuşak hale gelmesi önemli. Sorunlu bölgelere uygulayıp 10-20 dakika arası bekletin. Ardından ılık suyla iyice durulayın.

Çatlakları nasıl önlersiniz?

Çatlakları önlemenin en önemli şartı kilonuzu sabit tutmak. Kilo almak ya da vermek cildinizde kurtulması zor çatlaklar oluşturabilir. Unutmayın, önlemek tedavi etmekten her zaman daha kolaydır. Bu yüzden en iyi yol kilonuza dikkat etmeniz.
Çatlakları önlemenin diğer bir yolu ise masaj yapmak. Özellikle hamilelik döneminde çatlakların artma ihtimali yüksek olduğundan, hamilelere masaj yaptırması önerilir. Tatlı badem yağıyla ya da buğday yağıyla masaj yapmalısınız.
Masaj için ya da çatlakları önlemek için kullanabileceğiniz diğer ürünler:

  • Kakao yağı ya da shea yağı: Bunu karnınız, kalçanız ve göğüsleriniz için en azından günde iki kez kullanabilirsiniz.
  • Çatlak oluşumuna meyilli bölgelere E vitamini, A vitamini ve gül yağı karışımıyla masaj yapmak çatlak oluşumunu engellemek için en iyi yoldur. Bu karışımı ağırlık kaldıran insanlara da uygulayabilirsiniz, çünkü vücut çalışmak da çatlaklara yol açar.
  • C vitamini de çatlakları önlemek için iyi bir seçenek. C vitamini kolajen üretimini desteklediği için yeni çatlakların görünmesini engeller.
  • Protein açısından zengin bir diyet yapabilirsiniz.
  • Çok su içerek cildinizi her zaman nemli tutabilirsiniz.
  • Çok yağlı yiyeceklerden kaçının, çünkü yağ karnınızda, bacaklarınızda ve kalça bölgenizde toplanır. Bu, çatlaklara zemin hazırlar.
  • Taze meyve ve sebzeleri daha çok tüketmeye dikkat edin. Bunlar cildinizin esnekliğinin artmasına yardımcı olur.
  • Cildinizin esnekliğini korumak için hafif egzersizler yapabilirsiniz.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.